"התיקים המובאים אליי מעוררי מחשבה. הפעילות של ג'סטיס בעלת ערך עליון"

ההסתבכויות בבית הספר שבגללן הגיעה לעולם המשפט, התיק שלא תשכח, העבודה עם קרן ג'סטיס, מה היא מחפשת בתיקים שמגיעים אליה לבחינה והציפיות שלה מעורכי הדין בתחום. כבוד השופטת (בדימוס) דליה גנות, מומחית מהמובילות בישראל בתחום הרשלנות הרפואית וחברת ועדת ההשקעות של קרן ג'סטיס, פותחת את כל הקלפים ב"חקירה נגדית"

מאת מערכת אתר ג'סטיס

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

איך הגעתי לשפיטה. מאז ומתמיד, עוד מילדותי, הייתי שוחרת צדק ידועה – עובדה שסיבכה אותי, לא אחת, עם מורי בבית הספר ומפקדי בצבא. אחרי השירות הצבאי בחרתי במשפטים כדי להגשים את יכולותיי בתחום. אחרי מספר שנים בפרקטיקה החלטתי לנסות את מזלי ולהגיע לעולם השפיטה, שמאוד עניין אותי. מוניתי כרשמת בית משפט השלום בנתניה, ומאז הכל היסטוריה.

הקשר שלי לעולם הנזיקין והרשלנות הרפואית. הקשר בינינו נרקם בצורה מקרית לחלוטין. כשמוניתי כשופטת בית משפט השלום הוחלט לנתב אלי תיקי נזיקין, וכך התוודעתי לענף והתאהבתי בו. עמלתי קשות כדי להתמקצע, ובחרתי ברשלנות רפואית אולי בשל כך שטרם תחילת לימודי באקדמיה התלבטתי קשות בין לימודי רפואה למשפטים. תחום הרשלנות הרפואית טומן בחובו ידע משפטי, הבנה בתחום הרפואי ובעיקר המון אנושיות ואמפתיה לסבלם של הניזוקים. כל אלה מייחדים לדעתי את התחום הזה מענפי המשפט האחרים.

תיק זכור במיוחד. בתחום הרשלנות הרפואית – לא אשכח זוג חרדי צעיר, שהתקשה להביא ילדים לעולם, ועקב רשלנות רפואית קיצונית ובלתי מתקבלת על הדעת, הביאו בני הזוג לעולם שלישייה, כאשר אחד הילדים נולד עם פיגור קשה מאוד ושלל מחלות. תיק עצוב מאוד וקשה.

איזון הכוחות בין תובעים לנתבעים. על התובעים המגישים תביעה בעילה של רשלנות רפואית מוטל נטל כלכלי עצום. עלות חוות הדעת הנדרשות לצורך הגשת התובענה יקרות ביותר, כמו גם עלויות שוטפות הנדרשות במהלך ההליך. תובעים רבים לא מסוגלים לעמוד בהוצאות הללו. לכן, בעיני, הפעילות שלנו בקרן ג'סטיס חשובה והומנית, מה עוד שעלויותיה לתובע הינן הוגנות ביותר.

העבודה עם קרן ג'סטיס ותפקידה בעולם המשפט. אני נהנית מאוד מהעבודה עם ג'סטיס, ובעיני מדובר בזכות גדולה. המקרים המובאים לפתחי מעניינים ומעוררי מחשבה, כמו גם מתן ההזדמנות לתובעים פוטנציאליים לקבל זכות גישה לערכאות, כאשר ייתכן שללא פעילות קרן ג'סטיס, היו נאלצים לוותר על הגשת התביעה והגשמת הצדק בעניינם. מתן הזדמנות תביעה שווה לכל תובע הוא דבר בעל ערך עליון ומימוש זכות יסוד של כל אדם, ואחת מאבני היסוד במדינה דמוקרטית. לדעתי פעילות הקרן היא חיונית ביותר ונותנת פתרון מעולה והוגן לתובעים בכלל, ולתובעים מעוטי היכולת בפרט.

הנטל על התובעים בתביעות רשלנות רפואית - עצום (Photo by Ante Samarzija on Unsplash)

על מה אני שמה דגש בעת בחינת בקשות השקעה. כמי שבוחנת בקשות להשקעה בתביעות המוגשות בעילה של רשלנות רפואית, חשוב לי לראות את השתלשלות העניינים שבסופה אירעה הרשלנות הנטענת, וחשוב לי לראות את התיעוד הרפואי הנוגע לטענת הרשלנות, כדי להעריך את סיכויי התביעה, שכן לא בכל פעם שלא מושגת התוצאה הרפואית המקווה מדובר ברשלנות רפואית במשמעותה המשפטית. אני מבססת את מסקנותיי על התשתית העובדתית והרפואית המונחת בפני, אותה אני קוראת בעיון רב. כשופטת שעסקה בתחום שנים רבות, אני יודעת לאשר תביעות מוצדקות ובו בזמן לעצור הגשת תביעות סרק, או תביעות בעלות סיכויים נמוכים מאוד, והכל בהתבסס על ידע רב שנרכש במשך שנים רבות.

מה הופך משפטן למשפטן מצוין בתחום. כדי להיות משפטן מצוין בתחום הרשלנות הרפואית, חובה להכיר על בוריין את ההלכות המשפטיות בתחום; חובה להיות בעל ידע רפואי נשוא המשפט הספציפי; ובעיקר, ומעל הכל, אנושי. אני מצפה מעורך דין טוב לחקור את חקירותיו בנעימות, בהגינות וביושר, תוך התחשבות בסבלם של התובעים וקרוביהם.