"אני מייצגת אוכלוסיות שקופות, ורוצה לתת להם איכות חיים"

אחרי 30 שנים במקצוע, לא מעט תקדימים רשומים על שנה של עו"ד ענת גיזנבורג. ל"מאחורי הגלימה" היא מספרת על התיקים הבלתי-נשכחים, על מה עושה מישהו לעו"ד טוב, ועל הגעגועים לעו"ד דפנה רוזן-זינגר ז"ל

מאת מערכת אתר ג'סטיס

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

למה בחרתי ללמוד משפטים. מאז לימודי בגימנסיה הרצליה, נמשכתי לתחום המשפטים. עשיית הצדק, האתגר האינטלקטואלי וההופעות בביהמ"ש קסמו לי. אני בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודי החלטתי להתמחות בתחום הנזיקין, המשלב רפואה ומשפט. אני מכהנת כיו"ר ועדת נכים תגמולים ושיקום הארצית בלשכת עורכי-הדין, יו"ר ועדת נכי צה"ל, חברת נשיאות והנהלת האגודה לרפואה ומשפט, בוררת וכמו כן מגשרת מוסמכת מטעם המוסד הארצי לגישור של לשכת עורכי-הדין. עוסקת בעריכת דין מזה 32 שנה. בתחילת דרכי המקצועית עבדתי בפרקליטות, שם עסקתי בתיקי נזיקין מורכבים. לאחר כעשור פרשתי מהפרקליטות וייסדתי את משרדי, המתמחה בייצוג תובעים בלבד בתביעות נזיקין ורשלנות רפואית, שמוכר בקביעות ע"י Dun's 100 כאחד המובילים בישראל בנזקי גוף.

האם בחרתי טוב. אין ספק בליבי שההחלטה לעבור צד ולייצג תובעים בלבד הייתה החלטה נכונה המשקפת את הערכים שלי ואת האג'נדות החברתיות בהן אני מחזיקה כמייסדת וראש המשרד.

דברים שגיליתי על מקצוע עריכת הדין. גיליתי עולם ומלואו. תחום הנזיקין הוא תחום מרתק והלימודים באוניברסיטה אינם משקפים אותו כהוא זה. הנפגעים ומשפחותיהם מגיעים למשרדנו בעת מצוקה, ותפקידנו לספק להם מעטפת חמה, תומכת, מסורה ומקצועית. המשרד מייצג לקוחות מכל המגזרים ושכבות האוכלוסייה. אנו מלווים את הלקוח מראשית ההליך ועד לסיומו המוצלח, במטרה להגיע לסכום הפיצוי המקסימלי שניתן להשיג עבורו, על-מנת שיוכל לשקם את עצמו ומשפחתו ולהיטיב את נזקיו הקשים.

"כשעברתי מייצוג נתבעים לייצוג תובעים, הרגשתי שעברתי לצד הנכון". עו"ד ענת גיזנבורג

הזיכרון הראשון כעורכת דין. זכורה לי היטב הפעם הראשונה בה ייצגתי כפרקליטה בפרקליטות האזרחית את אגף השיקום כנגד חייל בערעור על דחיית החלטת אגף השיקום להכרתו כנכה צה"ל. אומנם זכיתי בתיק, אולם הייתה לי הרגשה קשה מאד, סוג של דיסוננס קוגניטיבי. מאד חמלתי על החייל. לאחר כעשור כשהחלפתי צד ועברתי לייצג את החיילים ומשפחותיהם, חשתי שהגעתי לצד ולמקום הנכון.

אם לא הייתי עורכת דין. יש לי גם תואר ראשון בהיסטוריה ובחינוך קהילתי שעשיתי לפני לימודי המשפטים. אולי הייתי הולכת לכיוון של ארכיאולוגיה/היסטוריה של הזמן הקדום, אבל בכל מקרה נראה לי שמקצוע עריכת הדין הוא המקצוע הנכון עבורי.

המשמעות של לייצג את החלש. כשייסדתי את המשרד החלטתי כאג'נדה לייצג תובעים/נפגעים בלבד. מטרתי היא להמשיך ולייצג את ציבור הנפגעים, ולהמשיך ליצור תקדימים משפטיים בתחום דיני הנזיקין אשר יסייעו לנפגעים להיטיב ולשפר את חייהם וסבלם ככל הניתן. אני מייצגת אוכלוסיות שקופות, שכבות סוציואקונומיות נמוכות, לצד אלפיון עליון, והמטרה היא להשיג עבורם את הפיצוי המקסימלי, אשר יאפשר להם איכות חיים גבוהה חרף הפגיעה שספגו.

תיק שנכנס לי ללב. במהלך השנים נצברו אצלי מקרים ורגעים רבים מספור, כולל תקדימים רבים שהשגתי. למשל, בשנת 2017 קיבלתי תקדים היסטורי ועקרוני בעליון, ראשון מסוגו, כאשר ייצגתי את משפחתו של טכנאי בזק שנהרג באינתיפאדה השנייה. ביהמ"ש קבע בפעם הראשונה שהרשות הפלשתינית חבה בנזיקין בגין הירצחו של אזרח ישראלי, וכמו כן פסק לראשונה כי על הרש"פ לשלם פיצויים עונשיים (בסך 3 מיליון ש"ח), בנוסף לפיצויים הנזיקיים. במקרה אחר, בו ייצגתי נער שנפצע כתוצאה מקריסת שער כדורגל בבית ספרו, ניתן ע"י ביהמ"ש העליון פסק דין תקדימי נוסף כאשר קבע כי על עיריית טייבה והמדינה, שכשלה בהפעלת פיקוח, לשאת בפיצוי בסך 1.2 מיליון ש"ח. במקרה נוסף, בעקבות תביעה שהגשתי נגד ביה"ח כרמל ופלימן בגין התרשלות בטיפול ואי אבחון זיהום ופצעי לחץ אצל קשישה בת 86.5, אשר גרמו למותה, נפסק פיצוי בסך של כחצי מיליון ש"ח. מדובר בפס"ד תקדימי לגבי זיהום ופצעי לחץ.

ההחלטה הכי קשה שקיבלתי כעורכת דין. להמליץ לאחת מבנותי ובני ללמוד משפטים. שניהם עורכי דין כיום. בני השתלב במשרדי , כמי שתחום הנזיקין אהוב עליו מילדותו, ובתי היא עו"ד מסחרית.

תקדים היסטורי. דיווח על קביעת ביהמ"ש כי הרשות הפלסטינית תשלם פיצויים למשפחת מנטין (צילום מסך, מתוך YNET)

המורה הכי טוב שהיה לי. באוניברסיטת ת"א לימדו אותי, בין היתר, פרופ' נילי כהן, פרופ' אוריאל רייכמן, פרופ' אמנון רובינשטיין ורבים אחרי. כמו כן הש' מרדכי בן דרור ז"ל,  שהיתה לי הזכות להתמחות אצלו כשחזר לתפקיד סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב ממינוי בפועל לביהמ"ש העליון, ופרקליטת מחוז ת"א (אזרחית) נעמי שטרן ז"ל, שהיתה אורים ותומים בפקחותה וחוכמתה הרבה, וצברתי שעות רבות במחיצתה.

קולגה מוערכת. לפני זמן קצר נפטרה עו"ד דפנה רוזן זינגר ז"ל. דפי היתה נזיקיסטית משכמה ומעלה, חכמה, מוכשרת, בעלת ידע משפטי ענק, מגשרת יוצאת מהכלל. רובם ככולם של התיקים בהם התגשרתי אצלה בתחום הרשלנות הרפואית הסתיימו בפשרה הוגנת. פטירתה בדמי ימיה מהווה אבדה גדולה לעולם הנזיקין. היא מאד חסרה.

החיבור שלי לקרן ג'סטיס. הסתייעתי בקרן ג'סטיס בשנים האחרונות בכלל ובתקופה האחרונה בפרט במספר תביעות רשלנות רפואית בסכומים גבוהים מאד, במקרים של רשלנות רפואית בלידה, שגרמו לפטירת הוולד, אי איבחון מומים מולדים, רשלנות בניתוח, באיבחון וכיו"ב. קרן ג'סטיס מייצרת אפשרות חשובה מאד עבור האזרח הפשוט שהפרוטה לא מצויה בכיסו, להגיע לערכאות ולהגיש תביעות נזיקין, באמצעות מימון חוות דעת רפואיות בתיקי רשלנות רפואית, שעה שלולא המימון דרכו היתה חסומה. הנסיון שלנו עם ג'סטיס הוא מוצלח, אנו מקבלים שתוף פעולה ומענה מהיר, וכך אף היה בתקופת הקורונה.

התכונות החשובות לי כעורכת דין. להאמין בעצמך וביכולותייך, לחתור להגשמת מטרותיך תוך יושרה אישית ומקצועית. טיפול בתיקי נזיקין מחייב ידע, ניסיון, ותק ויחס אישי ללקוח. המוטו שלי הוא פרפקציוניזם ומצוינות, לצד אמפתיה ומסירות לנפגעים ומשפחותיהם.

אני בעוד עשר שנים. מקווה שמשרדי ימשיך להצליח, להוביל בתחומי עיסוקינו, ולייצר תקדימים משפטיים בערכאות המשפטיות. 

"ענת גינזבורג, משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים" מייצג נפגעים/ות  רבים/ות בתחום הרשלנות הרפואית נגד קופות חולים ובתי חולים, צוותים רפואיים, רופאים, משרד הבריאות ועוד; בתביעות רשלנות רפואית במהלך מעקב הריון, לידה, פרוצדורות פולשניות; במהלך אשפוז, ניתוחים, איחור באבחון וכו'. המשרד מייצג נפגעי תאונות דרכים ותאונות עבודה, חיילים/ות בתביעות נגד אגף השיקום להכרתם כנכי צה"ל, נפגעי תאונות עבודה מול המוסד לביטוח לאומי ועוד