2022 בפתח. הרי התחזית

תחום ההשקעות בהליכים משפטיים חווה צמיחה משמעותית בשנה החולפת, והוא צפוי להמשיך ולצמוח גם ב-2022. מלבד גידול בקצב ההשקעות, מהם כיווני ההתפתחות האפשריים? קבלו מספר הערכות מפתיעות

מאת מערכת אתר ג'סטיס

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

2021 הייתה שנת צמיחה חזקה בתחום מימון ההליכים המשפטיים (ידוע גם בשם השקעות בהליכים משפטיים, או מימון תביעות), בישראל ובעולם כולו.

קרן ג'סטיס עצמה הגדילה בשנה האחרונה את כמות התיקים בהם השקיעה ב-300%, והרחיבה את מספר המשרדים שעובדים לצידה ב-150%, ביחס לשנת 2020. נתונים אלו מתיישבים היטב עם הנתונים שהתפרסמו לאחרונה בארה"ב – שגם בה נרשמה בשנת העסקים האחרונה צמיחה של עשרות אחוזים בפניות לגופים המתמחים במימון הליכים משפטיים, ובסך הכספים שהושקעו על ידיהם.

יותר הכרה, יותר צדק. תחום מימון ההליכים המשפטיים צפוי להמשיך לצמוח גם ב-2022

למה אפשר לצפות ב-2022? אלה צפויות להיות מגמות ההתפתחות המרכזיות:

1. גופי המימון יקבלו הכרה רחבה כמעניקי גישה לצדק

בשנה הקרובה, וכנראה גם בשנים הבאות, מימון תביעות ייראה לא רק ככלי לפיזור סיכונים בין עורך דין, הגוף המממן והתובע, אלא גם ככלי חברתי – שמעניק גישה לסעד משפטי צודק.

סקר שנערך בקרב עורכי דין בארה"ב ושפורסם לאחרונה מספק אולי את ההוכחה המשכנעת ביותר למסקנה זו. כמעט 90% מעורכי הדין שהשתמשו או מתכננים להשתמש בגוף למימון הליכים משפטיים מאמינים שהגופים הללו מספקים ללקוחותיהם גישה טובה וקלה יותר להשגת הפיצוי לו הם ראויים.

כך, נדמה שההבנה בדבר חשיבותן החברתית של גופי מימון ההליכים המשפטיים (דוגמת קרן ג'סטיס) הולכת וגוברת בקרב עורכי הדין, וכי הם מכירים ביכולתה של התעשייה המתפתחת לצמצם את אי-השוויון המשפטי בחברה שלנו. ניתן לומר כי תוצאות הסקר מעידות על כך שגופי מימון ההליכים המשפטיים דבקים בסטנדרטים מקצועיים מחמירים, אשר מסייעים לתחושות האמון שעולם המשפט מגלה כלפיהם.

2. גופי מימון ההליכים המשפטיים יתרמו עוד לקידום הצדק החברתי

ככל שתחום מימון ההליכים המשפטיים מתבגר ומוכר כמספק גישה משמעותית יותר לצדק, הגופים הגדולים ירחיבו את תרומתם לאקו-סיסטם המשפטי, כך שהתעשייה תקדם יוזמות השמות דגש על קידום צדק חברתי.

ניתן היה להבחין בכך כבר בשנה החולפת: אחת מקרנות ההשקעה הגדולות בעולם בהליכים משפטיים השיקה תכנית מיוחדת לקידום צוותים משפטיים המורכבים מנשים; קרן לונדונית אחרת החלה לספק מענקים כספיים עבור תיקים וארגונים מיוחדים, ללא מטרות רווח; וקרן מארה"ב הכריזה כי תממן בחינם תביעות נגד המדינה בשם אזרחים שנפגעו מרשויות המנהל ללא הצדקה (לדוגמה, נכלאו לשווא).

בנוסף, במהלך 2021 התקיימה פגישה מיוחדת בהשתתפות יותר מ-25 אקדמאים מובילים, שופטים בדימוס ונציגי הגופים הגדולים, ואלו דנו בהקמת מיזם מימון הליכים משפטיים המוקדש כולו למימון תיקים ללא מטרות רווח.

אפיק השקעה אלטרנטיבי מסקרן

3. ענפים נוספים בעולם המשפט יקבלו מימון

אל ענפי המשפט המקוריים שבהם התמקדו גופי מימון ההליכים המשפטיים – כמו התחום המסחרי, תחום הנזיקין ותחום חדלות הפירעון – יצטרפו בשנה הקרובה ענפי משפט נוספים, שגופי המימון נמנעו עד היום מלהשקיע בהם. מדובר במשימה לא פשוטה: לכל אחד מענפי המשפט קיימים מודלי תמחור מורכבים, ודריסת רגל בענף חדש תדרוש מגופי המימון לבצע מחקר מעמיק בטרם יצאו לדרך.

4. מימון ליטיגציה כאפיק השקעה אטרקטיבי

עבור המשקיעים בגופי מימון ההליכים המשפטיים, שמגיעים מכל קצוות הקשת הפיננסית – ממשקיעים פרטיים ועד גופים מוסדיים – מדובר במוצר השקעה אלטרנטיבי. שטף ההון הזורם בשוק מבקש לזרום אל אפיקי השקעה נוספים, ועולם מימון ההליכים המשפטיים יהיה מעניין ואטרקטיבי עבורם, שכן מדובר גם בהשקעה בעלת אופי חברתי (Impact Investment) וגם השקעה שיכולה להניב תשואה נאה, והכל ללא קורלציה לשווקים ה"מסורתיים" כמו הבורסות ושוק הנדל"ן, כך שהיא איננה מושפעת מהתנודות בהן, ומכיוון שגופי מימון ההליכים המשפטיים מבזרים את ההשקעה של כל משקיע בין תביעות רבות. יש לזכור שעולם מימון ההליכים המשפטיים מתבגר, וגופי המימון כבר יכולים להציג רקורד ביצועים משנים קודמות. אם נוסיף על אלו את האינפלציה החדה והעלאות המס, נדמה שהקרנות צפויות להפוך לאפיקי השקעה אטרקטיביים.

5. מחקר אקדמי הולך וגובר

צמיחתו של תחום מימון ההליכים המשפטיים צפוי למשוך חוקרים מובילים לבצע מחקרים בדבר תרומתו של הענף לעולם המשפט, כיווני התפתחותו וניתוח נתוניו. מחקרים שכאלו כבר נערכו ע"י אקדמאיים בארץ ובעולם, כאשר ניתן למנות את פרופ' רונן אברהם כמומחה הישראלי המוביל בתחום, וכאחד החוקרים המובילים בעולם.