"תנשום אותו 24/7, או שתחפש מקצוע אחר": רוני ארגמן מסכם עשור

הוא דחה הצעות גישור במיליונים, לא מאמין בסטיגמות ורואה בוולט דיסני מודל לחיקוי. לדבריו הטכנולוגיה משנה את המקצוע, ופעם מצא תיק של 150,000 שקל באמצע מעבר דירה. עו"ד רוני ארגמן סוגר עשור ופותח את הקלפים

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

עו"ד רוני ארגמן נותן רושם מעט מטעה. החיוך שמרוח קבוע על פניו לא מסגיר סיפור חיים הכולל טרגדיה משפחתית קשה; הנינוחות שהוא משדר בשיחה אישית לא רומזת על לוחמנותו המקצועית; ולאור גילו היחסית-צעיר, מפתיע לגלות איזה קילומטרז' כבר הספיק לצבור כליטיגטור. בדיוק עשר שנים לאחר שהוסמך כעו"ד הוא עוצר לרגע ומסכם את הדרך שעבר – דרך הכוללת תיקים ייחודיים, לקוחות בלתי נשכחים, לילות ארוכים, שותפים ומסקנות על החיים.

רוני – למה בחרת ללמוד משפטים, ואיך בחרת לעסוק בתחום הנזיקין?
"מגיל צעיר ידעתי שאהיה עו"ד, מתוך רצון לעזור לנפגעים. אחי הבכור, אייל ארגמן ז"ל, יצא לטיול שנתי מטעם ביה"ס. הוא היה אז בן 13 וכבר בגובה 1.68, כדורסלן ענק במכבי ירושלים. בלילה הראשון של הטיול, אחד התלמידים צבע לו את הג'קט במשחת שיניים. לפני שהספיק להתלונן, אותו תלמיד הגיע אליו וגם נתן לו אגרוף במפתח הלב. אייל התמוטט במקום. לא היה באזור מורה משגיח ולא הוענק לו טיפול רפואי במועד, והוא נפטר. במסגרת תביעת הנזיקין שהוגשה, ביהמ"ש העליון קבע שלא הוכחה רשלנות מטעם הגורמים אשר היו אמונים על חייו של אחי ז"ל. אין לי ספק שבעולם המשפט של ישראל מודל 2022, פסק דין כזה לא היה יוצא תחת ידיה של ערכאה שיפוטית, קל וחומר ביהמ"ש העליון. למה בחרתי בתחום הנזיקין והביטוח? מתוך ייעוד ושליחות. הרצון לסייע לאזרח הקטן שניזוק מול עירייה, חברת ביטוח או גופים ריכוזיים אחרים במשק נטמע אצלי ב-DNA. אני חי את המלחמה של הפרט השקוף מול הגופים שלא רואים אותנו ביומיום".

"לשיטתי, אין עיסוק מרתק יותר מעריכת הדין". עו"ד רוני ארגמן
"לשיטתי, אין עיסוק מרתק יותר מעריכת הדין". עו"ד רוני ארגמן

כמה שנים אתה עוסק במקצוע? האם אתה מרגיש שעשית בחירה נכונה?
"בדיוק היום, אני חוגג עשור במקצוע. הבחירה הייתה נכונה כי מראש לא היו בעיניי אופציות אחרות. אני קם כל בוקר בתשוקה וחדוות עשיה ומאחל לכל אחד לאהוב את העבודה שלו כפי שאני אוהב את שלי".

האם המקצוע הוא כפי שדמיינת אותו? מה דומה ומה שונה?
"מקצוע עריכת הדין הוא אופי. או שאתה נושם אותו 24/7 או שתחפש מקצוע אחר. כמי שחי את המקצוע, לשיטתי, אין עיסוק מרתק יותר מעריכת הדין, ובפרט תחום הנזיקין והביטוח בהם אני עוסק".

מה גילית על המקצוע שלא היה ידוע לך, ומה גילית באמצעות המקצוע על עצמך?
"מקצוע עריכת הדין דינמי ועובר שינויים מהותיים, בייחוד לצד ההתפתחות הטכנולוגית והגישה של הציבור למקורות מידע. כשאפשר לסרוק מסמכים בקלות ולצרוך מוצרים משפטיים באינטרנט, כשקיימים מחשבונים שיודעים לכאורה לחשב סכומי פיצוי, יש הרבה לקוחות שבאים עם תחושה שעורך הדין הוא רק כלי נוסף במשחק. זאת טעות. הלכה למעשה, עורך הדין הוא התיק. הכל מתחיל ונגמר בתיק המשפטי. עו"ד טוב ידע לחלץ תיק אבוד, ועו"ד בלתי מוכשר וחסר ניסיון עלול לדפוק תיק מעולה. וכאן חשוב לזכור שמה שעולה בזול, עולה ביוקר. בעולם הנזיקין הלקוח תמיד באותה סירה עם עורך הדין ושכר הטרחה ברובו המוחלט משולם ע״י המזיק, ולכן חשוב לבחור עו״ד שעוסק בתחום באופן בלעדי – כזה שידע להביא את הפיצוי המקסימלי בנסיבותיו של כל תיק ותיק".

מהו הזיכרון הראשון שלך בתור עורך דין?
"בתחילת הדרך כעצמאי התארחתי אצל מכרה של אשתי שסיפרה לי שהם עברו דירה ובמעבר הם מצאו מסמכים שלה מתאונת דרכים שעשתה. היא חשבה לזרוק אותם, אבל 'אם אתה כבר כאן…' אז מה אני מציע לה לעשות, אם אפשר לעשות, כי עברו כמה שנים ועדיין כואב לה לעיתים. תוך חודש הוגשה תביעה לביהמ"ש וחברת הביטוח שילמה ללא בדיקה ע"י מומחה כ-150,000 ש"ח. מאז היא שולחת לי לקוחות בסיטונאות".

ספר על התיק הראשון שלך – האם ניצחת או הפסדת בו?
"בשבוע הראשון לעצמאות קיבלתי תיק של עובד ניקיון מבוגר כבן 60 שנפגע על אופניים חשמליים בדרכו הביתה מעבודתו. היות והוא סטה מדרכו לקניות בעיר אחרת התאונה לא הייתה תאונת עבודה כמשמעותה בחוק הביטוח הלאומי. פניתי לקרן הפנסיה שם טענו שהתאונה הינה תאונת עבודה ורצו לקזז את מה שמגיע לו מהקרן. המשפחה הייתה לחוצה מאוד שכן בתוך רגע נכרת מטה לחמה – הבעל מאושפז במצב קשה והאישה לא עובדת. הצלחתי לשכנע את הקרן לשלם והתקבלה הצעה מחברת הביטוח של 200,000 ש"ח. המשפחה רצתה לסיים והצלחתי לשכנע אותם להמשיך בניהול ההליך. בסיום סיימנו פי 4 מההצעה שהזכרתי, ללא מינוי מומחים וללא קדם משפט אחד, בתוך שנה וחודשיים ממועד התאונה. בסיום ההליך העובד כבר חזר לעבודתו והשתכר כפי שהיה לפני התאונה".

במה היית עוסק אם לא היית עורך דין?
"גלדיאטור".

מה המשמעות של להיות עורך דין בעבורך?
"לעשות יותר ולדבר פחות".

מה אתה לוקח הבייתה?
"הכל. העבודה לא נגמרת שמכבים את האור ויוצאים מהמשרד. גם בבית אני חושב מה אני אעשה בתיק הזה ועם הלקוח ההוא, האם צריך לטעון כך או אחרת. בכלל, כשאתה עצמאי, העבודה והעשייה לא נגמרות לעולם".

מה החלטה הכי קשה שלקחת כעורך דין?
"היינו בגישור בתיק גדול וניתנה הצעה של כמה מיליונים. התובעים מיד הסכימו אולם אני חשבתי שמגיע ללקוחות יותר. התעקשתי לסרב להצעה ולנהל את התיק. נכון שבסופו של יום ההחלטה היא של הלקוח אולם אני תמיד אומר, אם שכרת בעל מקצוע – תקשיב להמלצה שלו. אחרת, בשביל מה שכרת אותו?".

מי המורה הכי טוב שהיה לך?
"התמחיתי במשרד ויסגלס-אלמגור, אחד המשרדים המובילים בארץ בייצוג נתבעים בתחום הרשלנות הרפואית. אופי העבודה במשרד הוא כזה שעובדים עם מס' שותפים במקביל. דפי רוזן זינגר ז"ל היתה מדהימה ולמדתי ממנה ירידה לפרטים ויסודיות שאין כאלה. כשכיר עבדתי במשרד שלמה לוי. שלמה לוי ידוע בדרכו הייחודית בהשגת מקסימום מהפיצויים עבור הלקוחות שלו, וממנו, כמו גם מבניו קובי ואורי, למדתי שכל תיק הוא ריצה למרחקים ארוכים".

ספר על קולגה שאתה מפרגן לה.
"עו"ד ליאור רז אשר היה שותף שלי שנתיים ועוסק בתחום המשפחה והירושה – עו"ד מחונן וישר עם חשיבה משפטית יוצאת דופן ונאמנות חסרת תקדים ללקוחותיו".

ספר על סטיגמה לא נכונה על עורכי דין.
"קיימת סטיגמה שלפיה עורכי הדין רואים תיקים לפני אנשים. בפועל אני תמיד רואה קודם את האדם. יש לא מעט תיקים שלקחתי פרו-בונו במשך השנים. אנשים לא רואים את השעות המוקדמות בבוקר ואת הלילות המאוחרים שמשקיעים בתיק".

מי המודל לחיקוי שלך, ולמה?
"וולט דיסני. הוא היה מפיק סרטי האנימציה, האנימטור הגדול בכל הזמנים, מייסד פארק דיסנילנד ומייסד חברת וולט דיסני והוא זכה בעשרות פרסי אוסקר הוא שבר שיאים שטרם נשברו. הוא ייצר מציאות יש מאין ובהקבלה לעולם המשפט אני רואה בו מודל לחיקוי ומנסה לייצר מציאות חדשה עבור לקוחותיי מידי יום".

מה מניע אותך ביומיום?
"הרצון להצליח ולהיות יותר טוב עבור הלקוחות שלי".

מהן שלוש התכונות הכי חשובות לעורך דין שמייצג תובעים, בעיניך?
"תשוקה, פתיחות מחשבתית ואומץ לב".

איפה תהיה בעוד 10 שנים?
"בדיוק באותו מקום שאני היום, באותה עוצמה ונחישות + 10 שנות ניסיון".

מה דעתך על קרן ג'סטיס, על המוצר שפיתחה, על החזון שלה ועל הדרך שבה היא פועלת?
"תמיד אני אומר, מי נפגע בתאונות? בד"כ – מי שאין לו. זאת הסבתא שנפלה במדרכה ושברה קרסול, הדוד המבוגר שנכנסו בו מאחור ומאז סובל, בן המיעוטים שהרופאים התרשלו בטיפול בו. כיום, עלות של ניהול תביעה בגין נזקי גוף נאמדת בעשרות אלפי שקלים, וכך ניזוקים רבים נמנעים מלממש את זכויותיהם ולהגיש תביעות בערכאות המשפטיות. עלות של הגשת תביעה לבית משפט שלום מצריכה תשלום אגרה בסך כמה מאות שקלים, ולבית המשפט המחוזי האגרה עומדת על כ-1,300 ש"ח. אלו סכומים שלעיתים גם אותם קשה לניזוקים לגייס.
בנוסף לכך, הגשת תביעה מחייבת עריכת חוות דעת רפואיות ולעיתים גם חוות דעת מקצועיות נוספות ולכך מתווספות עלויות משפטיות והוצאות נוספות. תחום הנזיקין זעק לפתרון אותו קרן ג'סטיס מציעה היום לתובעים באמצעות מימון משפטי. המימון ניתן בתנאים המאפשרים גם לניזוקים וגם לעורכי דינם לנהל הליכים מורכבים ללא מורא וחרף משכו של ההליך המשפטי, שלעיתים נפרס על פני שנים. החזון ודרך הפעילות של קרן ג'סטיס לצד מימון ההליך המשפטי סייעו בצורה דרמטית ומהותית ללקוחות משרדי למצות את ההליכים ותביעות הנזיקין שהגשתי מטעמם לאורך שנים ואין לי ספק ששיתוף הפעולה עם הקרן הניב וימשיך להניב הישגים משפטיים אדירים".

 


אולי גם הכתבות האלה יעניינו אותך: